ارزیابی توان کاربری ژئوتوریسم در حاشیه رودخانه امامزاده ابراهیم(ع) شفت ( مطالعه موردی چوبر تا امامزاده ابراهیم (ع))

قسمتی از متن پایان نامه :

پوشش گیاهی و ژئوتوریسم

جنگل این طلای سبز از مهمترین عوامل زیربنایی رشد و توسعه اقتصادی و کشاورزی کشور می باشد. صرفنظر از جنبه‌های اقتصادی از لحاظ زیست محیطی وظایف حساسی بر عهده دارد مانند تعدیل آب و هوا، افزایش بارندگی‌های محلی، ذخیره آب باران، جلوگیری از فرسایش خاک، تأمین اکسیژن محیط زیست و نهایتاً تأمین فضای مناسب برای بشر‌ها به عنوان مکانی برای تفریح و تفرج. جنگل در اصطلاح جنگل‌شناسی عبارت می باشد از اجتماعی که اکثر افراد آن را درخت تشکیل می‌دهد. همراه این درختان، درختک، درختچه، بوته، پوشش علفی زنده، پوشش مرده، حیوانات مضر و مفید هست که همیشه تحت تأثیر عوامل محیط قرار می‌گیرند (مصدق، 1375، ص75).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

شرایط بسیار مساعد اقلیمی و نیز خاک منطقه در حوضه تنوع گونه‌ای را در منطقه موجب شده می باشد و این تعدد گونه‌ها یکی از عوامل مورد توجه در برنامه‌ریزی تفرجی می باشد به نحوی که می‌توان از این ویژگی برای عملکردهایی نظیر وحدت بین عناصر مختلف، هدایت بصری، تأکید روی عنصر خاص، دیوار و باد شکن، سایه‎انداز، پوشش و ایجاد محرومیت، ‌رفع آلودگی صوتی، رفع بدهای نامطلوب آموزش، ‌جذب فنون، ایجاد زمینه سبز، خلق زیبایی، ایجاد هبجان و روحیه در افراد کمک گرفت. درختان پهن برگ : آزاد (سیاهدار) توسکا ییلاقی، راش (الش) ممرز (اولس) بلوط، ‌انجیلی (نظری)، افرا، سپیدار (سپید پلت) ون ( زبان گنجشک). می‎باشد.

جنگل‌های منطقه مورد مطالعه در بهاردرکنار بستر جویبارهای زیبا و رودهای خروشان، طبیعت سحرانگیز آن به همان نسبت که مایه پویش می باشد الهام بخش آرامش می باشد حتی رودهای سرکش و خروشان آن نیز هنگامی که به جلگه‌های سرسبز و هموار می‌رسند آرامش خاصی به خود می‌گیرند آرامشی همراه با حرکت موزون نهرها، جویبارها و. . . در پاییز جلوه‌ دیگری دارند در اینجا پاییز با خواب و خزان موجودات و گیاهان همراه نیست بلکه حکایت از تولید دیگر دارد. تولدی با آمیزه‌های شگفت‌انگیز از رنگ‌ها و برگ‌ها، در پاییز برگ درختان نمی‌میرند بلکه به تناسب فصل به رنگی دیگر در می‌آیند. جنگل‌های انبوه و یکپارچه در کوهستان‌ها و مراتع سرسبز غنی در ارتفاعات و ییلاقات خود کلا منطقه‌ای خوش آب و هوا و مفرح به شمار می رود که به لحاظ سرسبزی و زیبایی و مناظر و محیط‌های سالم، در صورت فراهم شدن زمینه‌های بازدید برای گردشگران قابل بهره گیری می باشد. در شرایط کنونی مناطق و محورهایی که به عنوان نقاط خوش آب و هوایی در شهرستان شناخته شده‌اند به اختصار معرفی می شوند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا درحاشیه رودخانه امامزاده ابراهیم(ع) شفت  اشکال ژئوتوریسم هست؟

کدامیک از اشکال گردشگری ژئوتوریسم در حوضه امامزاده ابراهیم بیشتر می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه