عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توان کاربری ژئوتوریسم در حاشیه رودخانه امامزاده ابراهیم(ع) شفت( مطالعه موردی چوبر تا امامزاده  ابراهیم (ع))

قسمتی از متن پایان نامه :

معابر و چشم‌اندازهای خیره کننده امام زاده اسحاق

درطول مسیر جاده امام زاده اسحاق، جنگل‌های آن دارای قابلیت ها و توان‌های مختلفی می باشد که با در نظر داشتن موضوع مورد بحث گردشگری از توجه قابل ذکری برخوردار می باشد. در این مسیر یعنی در ابتدای ورودی جاده در روستای مبارک‌آباد به طول 2 کیلومتر سر سبز و با درختچه‌های اندک نمایان می باشد. پس از عبور مسافتی تنوع گونه های درختی شروع می گردد. آغاز گونه‌های خرمندی، توسکا و سپس به ترتیب ممرز، بلوط و راش که هر کدام دارای جذابیت خاصی می باشد. مسیر امام زاده اسحاق که از دل کوهستان می‌گذرد با پوشش جنگلی فراوان و پیچ و خم‌های متمادی و بلاخره درختان سر به فلک کشیده و کوه‌های در بند مانده منظره و چشم‌انداز خاصی در منطقه ایجاد کرده می باشد که می‌توان در دل طبیعت در هر کجایی از این مسیر اتراق نمود. در زیر این درختان و با هوایی بسیار لطیف حتی برای لحظه‌ای هم که شده به آسودگی آرمید و در محیطی کاملاً طبیعی به وجود تنها عالم هستی که جهان و طبیعت را با زیبایی‌هایش آفرید پی برد و او را آن گونه که شایسته می باشد ستایش نمود.

نیمرخ‌ توپوگرافی و ژئوتوریسم

نیمرخ توپوگرافی می‌تواند ما را در شناخت و شناسایی عوارض و اشکال مهم ناهمواری‌ها کمک نماید. تهیه نیمرخ می‌تواند جزئیات زیادتری را در زمینه‌های وضعیت خط الرأس‌ها، دره‌ها، ستیغ­ها، محل‌های تغییر شیب و امثال آن، نشان دهد. (سرور، ثروتی، 1379)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

پس نیمرخ بایستی طوری به این عوارض عمود باشد که از هرگونه تغییر شکل در شیب‌ها جلوگیری به اقدام آید. نیمرخی که نسبت به عارضه ناهمواری مایل باشد، معمولاً انرژی این ناهمواری را کاهش می‏دهد، پس از آن یک تجسم غیر واقعی می‌دهد. (ارشامبول، 1379)

مقایسه نیمرخ‌های توپوگرافی و مشاهدات میدانی انجام گرفته نشان می‌دهد که دامنه‌های دو سمت زهکش اصلی نسبت به یکدیگر نامتقارن می‌باشد. دامنه‌های شرقی زهکش اصلی در بخش شمالی (ابتدایی) حوضه از وسعت کمتری نسبت به غرب برخوردار بوده و ارتفاعات آن نیز کمتر می‌باشد و فقط یک سطح ارتفاعی به نام ارتفاعات (حاج علی در سفید خانی و اربالنگ در ماشالا کل و چوبر)، در آن قابل نظاره می باشد. دامنه های شرقی زهکش اصلی در بخش میانی و انتهایی حوضه از وسعت بیشتری نسبت به دامنه‎های غربی برخوردارند و ارتفاع آنها نیز از دامنه های غربی بیشتر می باشد که ازجمله به کوه اسلار، اورسکو، اسبه کوه و غیره می‏توان تصریح نمود. در دامنه‏های جنوب غربی و جنوب شرقی زهکش اصلی که در واقع دامنه رو به شمال حوضه می باشد به دلیل ارتفاع زیادتر و وسعت بیشتر از نزولات جوی بیشتر نیز برخوردار می‎باشد و اکثر بارشها در ارتفاعات فوقانی در فصل سرد بصورت برف می باشد. بدین لحاظ به سبب روان آبهای ایجاد شده تراکم آبراهه ها در قسمت جنوب شرقی به مراتب بیش از دامنه های غربی زهکش اصلی می باشد. شکل‏های (2- 1) تا (2 – 3).

بطور کلی وضعیت توپوگرافی و جهت قرار گیری دامنه های محدوده مورد مطالعه تأثیر قابل توجهی در شکل گیری شبکه آبهای سطحی منطقه و همچنین وضعیت هیدرولوژی حوضه بعهده دارد. در واقع توپوگرافی دامنه های شرقی به لحاظ تاثیر یخبندان و فرسایش آبی و برونزد های سنگی در ارتفاعات باعث ایجاد صخره هایی با دیواره های تند و ستیغ های پرتگاهی (یزید کوه در سله مرز و اسبه کوه در درود خان و بابا رکاب)، دامنه های محدب و مقعر و دره های عمیق (انگوله و مال یمبر در ارتفاعات بالا و سنگ دره  و کوچ دره و پرزه مندن در تنز و سله مرز در ارتفاعات کمتر) می باشد که می تواند محل مناسبی برای کوهنوردان و علاقه مندان به صخره نوردی باشد. به لحاظ توپوگرافی میانآب های محدب نسبتا کم شیب و پوشش مرتعی از 2000 متر به بالا دامنه های اطراف بزوانه ، درکه ، سیاه کش، کرم خانی و اورسکوه) برای گذران اوقات فراغت و تفرجگاه ییلاقی تابستانی و اقامت یکروزه تا سه ماه اسکی روی چمن گرد شگران محیط منا سبی  می با گردید. در این حوضه کوههای متفاوتی دیده می گردد که هریک  از انها دارای دره های عمیق بوده و در فصول تابستان و بهار چشم اندازهای خیره کننده ای دارند که به بعضی از آنها تصریح می‎گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا درحاشیه رودخانه امامزاده ابراهیم(ع) شفت  اشکال ژئوتوریسم هست؟

کدامیک از اشکال گردشگری ژئوتوریسم در حوضه امامزاده ابراهیم بیشتر می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه