عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توان کاربری ژئوتوریسم در حاشیه رودخانه امامزاده ابراهیم(ع) شفت( مطالعه موردی چوبر تا امامزاده  ابراهیم (ع))

قسمتی از متن پایان نامه :

شبکه آب و ژئوتوریسم

رودخانه‌ها از نظر تفریحی و گردشگری اهمیت زیادی دارند در حال حاضر فعالیت‌های تفریحی مردم در کنار رودخانه و منظره تماشای آبشارها شکل میگیرد. احداث شده و به خنک شدن رودها و آبشارها به دلیل کاربردهای دیگر اغلب پیامد منفی برای یک منطقه داشته اما اساسی‌ترین تهدید رو به افزایش بودن آلودگی روخانه‌ها می‌باشند که نتیجه آن ورود پس آب‌های تصفیه نشده خانگی – صنعتی و کشاورزی می‌باشند.

حوضه امامزاده ابراهیم از نظر منابع آب از پتانسیل های فوق العاده  بالایی برخوردار می باشد. نفوذ برف زمستانه و بارندگی بهار و پاییز در سازند های آهکی در سطح  حوضه منجر به پیدایش چشمه های متعدد در روستاهای متعدد مانند چشمه  گش علی، چهل چشمه، چشمه‌میدان در اطراف امامزاده و بابا رکاب و غیره شده می باشد.

 

تمام این چشمه ها جنبه آب معدنی داشته و بسیار گوارا می باشند. در واقع این رودخانه از بهم پیوستن چشمه‌هایی نظیر گش علی، چهل چشمه، چشمه‌میدان و چند دره به وجود آمده می باشد. درطول مسیر از ارتفاعات 1800 متری کوه‌های ونی شروع شده و پس از بهم پیوستن زیر شاخه‌های دیگر به سمت اراضی جلگه‌ای با جهت شمالی – شرقی جریان دارد.

 

در نواحی کوهستانی پوشش از جنگل انبوه با تنوع از درختان ممرز، راش، توسکا، افرا، لیلیکی، ‌آزاد، سرخدار قرار گرفته می باشد و چشم انداز زیبایی از ترکیب آبشارهای متعدد به وجودآورده می باشد. درختان سر به فلک کشیده در کنار رودها به هم پیوسته و یک محیط کاملاً طبیعی را به وجود آورده می باشد. با در نظر داشتن این همه عوامل طبیعی در کنار هم با صدای دلنشین پرندگان،  زمانی که مسافران وارد این طبیعت بکرمی‌گردد آرام می‌گیرد وخستگی راه را از تن خود بیرون می کند. از جاذبه‌های بسیار زیبای حوضه امام زاده ابراهیم (ع) به وجودآمدن  روستاها در اطراف رودخانه­ها بوده و به علت شرایط ژئومورفولوژی و دسترسی مردم به آب و شرایط کوهستانی به ناچار خانه‌ها در مسیر رودخانه‌های به وجودآمده که درهر کجای این مسیر می‌توان کمپینگ زد و برای مدتی به استراحت پرداخت و از جاذبه‌های رودخانه مانند ماهیگیری، شنا، قایق رانی، حیات وحش زندگی جانوری بهره گیری نمود. این رودخانه دارای ماهی سردابی قزل‌آلا بوده که باعث می گردد همیشه مسافران زیادی برای صید ماهی به منطقه آمده یکی دیگر از پتانسیل‌های این منطقه را می‌توان به آب آشامیدنی تصریح نمود که دارای آب بسیار سرد و معدنی می‌باشد. مانند زیر حوضه های امامزاده ابراهیم می توان به موارد زیر تصریح نمود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

آیا درحاشیه رودخانه امامزاده ابراهیم(ع) شفت  اشکال ژئوتوریسم هست؟

کدامیک از اشکال گردشگری ژئوتوریسم در حوضه امامزاده ابراهیم بیشتر می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه