ارزیابی توان کاربری ژئوتوریسم در حاشیه رودخانه امامزاده ابراهیم(ع) شفت( مطالعه موردی چوبر تا امامزاده  ابراهیم (ع))

قسمتی از متن پایان نامه :

زمین شناسی و ژئوتوریسم

حوضه رودخانه امامزاده ابراهیم  به لحاظ زمین شناسی دارای شرایط متنوعی می باشد. در این حوضه قدیمی‎ترین سنگهای موجود در ایران که متعلق به دوران پرکامبرین می باشد. تا نهشته های عهد حاضر تشکیل شده اند. سنگهای مربوط به دوره پرکامبرین در بالادست و منتهی الیه جزء قدیمی ترین سازندها و رسوبات آبرفتی رودخانه ای (کواترنر) در قسمت پایین دست جزء جدیدترین آنها می باشد.

 

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

فرایند های زمین ساختی، سنگ شناسی، سازندهای آهکی  درغرب و جنوب غرب  حوضه، اختلاف جنس سازنده ها، حرکات تکتونیکی در دوران های مختلف و عبور چند گسل در ایجاد پرتگاههای گسلی (بخصوص در سمت چپ را ه ارتباطی بابا رکاب به امامزاده) و به وجود آمدن چندین آبشار  کوچک و بزرگ در مناطق  مختلف حوضه، وجود صخره های متعدد در خط الراس های غرب مانند تولابره و سیاه گه و غیره)، دره های عمیق و صعب العبور درسراسر مناطق بالادست تا ارتفاع سرچشمه حوضه  بخصوص در مناطقی بالاترازامامزاده ابراهیم و همچنین چشمه های پر آب مانند گش علی، چهل چشمه، چشمه‌میدان در اطراف امامزاده و بابا رکاب و چشم اندازهای کوهستانی تأثیر به سزایی داشته می باشد. که همه این پدیده‎ها می توانند در زمینه جذب گردشگران طبیعت دوست مهم باشد.

آب و هوا و ژئوتوریسم

اغلب گردشگران ایرانی در فصل تابستان و ایام نوروز که مدارس تعطیل می شوند به مسافرت می طریقه. در این فصل که جلگه ها و سواحل استان گیلان از آب و هوای گرم و خیلی مرطوب برخوردار می باشد. لذا در شهرها و روستاها ی جلگه ای و ساحلی حالت شرجی ایجاد می گردد و هوای این محدوده از آسایش مطلوب ( حد آسایش 24-18)درجه و با رطوبت( 15-10)برخوردار نمی باشد (رضوانی، 1374).

در عین حال مناطق کوهستانی از 1000 متر به بالا نسبت به مناطق  جلگه ای و ساحلی حدود 5تا10 درجه سانتی گراد تفاوت دما و 15 تا 35 درصد کاهش رطوبت نسبی دارد، بدین لحاظ محدوده های کوهستانی بویژه ییلاقات با تامین آسایش مطلوب در فصل تابستان از مهمترین مکا نهای سکونتی و اقامتی در این فصل به شمار می آیند. بدین سبب افراد بومی و محلی شهرهای شفت و فومن و سایر شهرهای اطراف برای بهره گیری از مواهب طبیعی و برخورداری از دمای مطلوب معمولا به ییلاقات می طریقه که در صورت برنامه ریزی و تامین امکاناتی  از قبیل هتل آپارتمان در مبارک آباد، ویسرود و مکان های لازم برای تامین مواد غذایی، سرویسهای بهداشتی در مسیر جاده ها ی بین روستا ها ی فوق و غیره می توان هزاران نفر اکوتوریست و ژئوتوریست را به سوی ییلاقات گیلان مانند نقاط معرفی شده در شهرستان شفت جلب و هدایت نمود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا درحاشیه رودخانه امامزاده ابراهیم(ع) شفت  اشکال ژئوتوریسم هست؟

کدامیک از اشکال گردشگری ژئوتوریسم در حوضه امامزاده ابراهیم بیشتر می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه