ارزیابی توان کاربری ژئوتوریسم در حاشیه رودخانه امامزاده ابراهیم(ع) شفت( مطالعه موردی چوبر تا امامزاده  ابراهیم (ع))

قسمتی از متن پایان نامه :

خصوصیات حوضه های آبریز نواحی پست

واکنش روان آب مسایل خاصی را در حوضه های آبریز سرزمین های پست به وجودمی آورد. زیرا بدلیل بارندگی های فراوان، طغیان در این سرزمین ها امری عادی می باشد. با این حال اگر چه در حوضه های آبریز سرزمین های پست معمولا بارندگی ها بسیار شدید می باشد. اما بایستی بیان نمود که مساله اصلی در این گونه مناطق سیل گیر بودن آنهاست زیرا تراکم جمعیت این مناطق اکثرا زیاد و به صورت متمرکز کشت می‎گردد. در مناطق پست درختان کمتری وجود داشته، رودخانه ها دارای شیب کم و هر چه دامنه ها نسبت به نواحی مرتفع کم شیب تر باشند نیروی فرسایش کاهش می یابد. در نتیجه خاکها عمیق و ساخت آنها به گونه ایست که به احتمال زیاد ظرفیت نفوذ پذیری آنها زیاد نیست. همچنین بدلیل وجود دره های آبرفتی عریض‎تر و منطقه اشباع مجاور جریان ها، زمین های مجاور رودخانه اهمیت خاصی در کنترل جریانهای سطحی دارند. پس واکنش حوضه های پست تعادل بین عوامل گفته شده را مستقر می کند (برایان. جی. نپ، ترجمه خوشرفتار، 1383، ص41).

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2-16 پیشینه پژوهش

اگرچه امروزه ژئومورفولوژی یک دانش جدید بوده و درمورد برجستگی ها و فرورفتگی های سطح زمین و علل پیدایش آنها با بهره گیری از ابزارها و تکنیک های مدرن بحث می ‌کند اما این علم ریشه در تاریخی کهن دارد و به فلاسفه یونان، رم باستان باز میگردد. افرادی زیرا ارسطو در دوران قبل از میلاد مسیح و حتی در قرون بعد لئوناردو داوینچی درمورد موضوعات مختلفی زیرا : منشاء، دره، رودخانه و عوامل تشدید سیلاب تحقیقات گسترده ای کرده بودند. بتدریج ژئومورفولوژی بوسیله ویلیام موریس دیویس شکل گرفت و با تحقیقات والتر پنک، کینگ، لانگبین، لئوپلا و چرلی به قوانین و اصول علمی خود رسید.

با در نظر داشتن اینکه ژئوتوریسم یک صنعت جدید در گردشگری می باشد لذا در این ارتباط منابع زیادی وجود ندارد در ذیل به بعضی از مهمترین منابع موجود در کشور تصریح شده می باشد :

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا درحاشیه رودخانه امامزاده ابراهیم(ع) شفت  اشکال ژئوتوریسم هست؟

کدامیک از اشکال گردشگری ژئوتوریسم در حوضه امامزاده ابراهیم بیشتر می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه