عنوان کامل پایان نامه :

 عیان سازی نوسانات اقلیمی با تاکید بر پارامترهای دمای حداقل و روزهای یخبندان

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

وضعیت اقلیمی شهر خرم­آباد

شهرستان خرم­آباد دارای آب­و­هوای معتدل نسبت به نواحی دیگر استان می­باشد و همان­گونه که گفته گردید، تحت تاثیر ارتفاع، عرض جغرا­فیایی و توده­های هوایی موجب تنوع اقلیمی در این منطقه شده می باشد. شهر خرم­آباد را می­توان جزو مناطق چهار فصل به­شمار آورد زیرا دارای اقلیم بسیار متنوع و متغیر می باشد و اثرات این تنوع آب­و­­هوایی نیز در زندگی مردم به خوبی مشهود می­باشد. در مجموع آب­و­­هوای خرم آباد به سه بخش کاملا متمایز تقسیم می­گردد :

الف ) مناطق کوهستانی که دارای قلل مرتفع می باشد، ارتفاع آن ها بین 2000 تا 4000 متر می باشد. مشخصات اقلیمی این نواحی اکثرا سرد و زمستان پوشیده از برف می باشد؛ و در تابستان برف­ها ذوب می­شوند و دارای چشمه سارها و منابع آب فراوان می­باشد. زمستان، بهار و پاییز در این نواحی اکثرا بارش دارد.

ب ) مناطق دره­های بزرگ که بین 1200 و 2000 متر قرار گرفته و وضع اقلیمی و آب­و­هوایی این دره­ها بدین

ترتیب می باشد که در تابستان هوای آن بسیار گرم و خشک و در زمستان سرد و در بهار و پاییز بارندگی زیاد دارند.

پ ) منطقه گرمسیر یا منطقه مراتع زمستانه: این منطقه در تابستان بسیار سوزان می باشد، حال آن که در فصل سرما

در اینجا آب­­و­­­هوا بسیار مطبوع می باشد. روی هم رفته خرم­آباد دارای زمستانی معتدل و تابستانی گرم می باشد. از ویژگی­های آب و هوایی آن اعتدال هوا، کاهش اختلاف دمای سالانه به دلیل رطوبت و کمی مدت یخبندان می­باشد (نقی بیرانوند 1391 ).

3 5 1 – دما

دما یکی از عناصر مهم اقلیمی می باشد که در اثر تابش خورشید که منبع انرژی حرارتی زمین می باشد ایجاد می­گردد و تأثیر مهمی در زندگی بشر و پراکنش حیوانات و گیاهان دارد. تاثیر دما بر گیاهان را نمی­توان صرف نظر کرد زیرا تمام فرایند­های فیزیکی، شیمیایی، بیوشیمیایی درون گیاهان تحت تاثیر دمای هوا و خاک قرار می­گیرد. عوامل مختلفی در اندازه انرژی دریافتی و دمای منطقه تأثیر موثر دارند که عبارتند از: عرض جغرافیایی، جهت ناهمواری­ها، ارتفاعات و تاثیر توده­های هوای سرد و گرم در فصول مختلف سال، پس عوامل نامبرده شده در کنترل دمای منطقه تأثیر دارند. میانگین حداکثر دما در خرم­آباد 3/25 درجه سانتی­گراد و میانگین حداقل دما 1/9 درجه سانتی­گراد می­باشد. متوسط دما در خرم آباد 3/17 درجه سانتی گراد و حداکثر مطلق دما در خرم­آباد 47 درجه سانتی­گراد مربوط به مرداد­ماه می باشد که در سال­های 1339 و 1340 اتفاق افتاده می باشد. حداقل مطلق دما 6/14- درجه سانتی­گراد مربوط به دی ماه می باشد که در سال 1386 اتفاق افتاده می باشد

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1- آیا دما­­های حداقل طی دوره آماری در منطقه مورد مطالعه کاهش یافته می باشد؟
2- آیا شدت یخبندان در طول دوره آماری طریقه کاهشی داشته می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه