عیان سازی نوسانات اقلیمی با تاکید بر پارامترهای دمای حداقل و روزهای یخبندان

قسمتی از متن پایان نامه :

یخبندان

از نظر هواشناسی اصطلاح یخبندان موقعی به کار می­رود که دمای حداقل شبانه روزی برابر صفر یا کمتر از آن باشد، و از نظر فنی تشکیل کریستال­های یخ روی سطوحی که درجه حرارت آن­ها زیر صفر درجه سانتی­گراد قرار داشته باشد و دمای لایه­ی هوای بالای سطوح مزبور به نقطه شبنم رسیده باشد یخبندان نامیده می­گردد.

2 3 1 – انواع یخبندان:

الف: یخبندان­هایی که در اثر ورود توده هوا یا درجه حرارت زیر صفر به منطقه­ای که قبلا هوای گرم در آن وجود

داشته می باشد بروز می­کنند، که به آن یخبندان فرا رفتی می­گویند.

ب: یخبندان­هایی که در اثر هدر رفت انرژی گرمایی به شکل تابش با طول موج بلند از سطح زمین به وجود می­آیند به آن­ها یخبندان­های تابشی گفته می­گردد (وبلاگ تخصصی هواشناسی کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد 1393 ).

2 4 سری زمانی

در هر علم، به آمار جمع آوری شده مربوط به متغیری که قرار می باشد پیش‌بینی گردد و در دوره‌­های زمانی گذشته موجود می باشد، اصطلاحا سری زمانی[1] می‌گویند. منظو­ر از یک سری زمانی مجموعه‌ای از داده‌­­های آماری می باشد که در فواصل زمانی مساوی و منظمی جمع‌آوری شده باشند. روش­های آماری که این گونه داده‌­های آماری را مورد بهره گیری قرار می‌هد روش­های تحلیل سری­های زمانی نامیده می گردد. یک سری زمانی مجموعه مشاهداتی می باشد که بر اساس زمان مرتب شده باشند ( نیرومند 1371 ).

2 4 1 – انواع سری زما­نی:

سری پیوسته[2]، سری­هایی که در آن مشاهدات به گونه پیوسته در زمان ایجاد می­گردد.

سری گسسته[3]، سری که در آن مشاهدات در زمان‌­های معین و معمولا در فاصله‌ های مساوی رخ می‌دهند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2 5 فرایند­های تصادفی:

بعضی رویدادهای اقلیمی در مشا­هده­های پیاپی و تحت شرایط مشخص و در طول زمان نتایج یکسانی را بروز نمی دهند. و ممکن می باشد که هر بار چهره­ای متفاوت از بقیه نمود­ها ارائه نمایند. این قبیل پدیده­ها یا پدیده­های مشابه به فرایندهای تصادفی موسومند ( عساکره 106 – 1386 ). طبق تعریف فرایندهای تصادفی به پدیده­هایی گفته می گردد که نمی­توان نتیجه آن­ها را پیش از ر­خ دادن به گونه قطع معلوم نمود. یک فرایند تصادفی مجموعه­ای از متغیرهای تصادفی می باشد که طی زمان، مقادیر مختلفی را نشان می­دهد، برای مثال دما و بارش، فشار، رطوبت نسبی ….فرایندهای تصادفی هستند. رویدادهای اقلیمی به عنوان پدیده­های تصادفی به­گونه دقیق قابل پیش­بینی نیستند، اما از نظاره­ی  پیاپی آن­ها  آگا­هی­های  مفیدی به دست می­آید که از طریق قوانین احتمالی قابل تعریف هستند

(عساکره 1392 ). هر سری زمانی از چهار بخش اصلی تشکیل شده می باشد:

[1] – Time Series

[2] – Continuous series

[3] – Discrete series

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1- آیا دما­­های حداقل طی دوره آماری در منطقه مورد مطالعه کاهش یافته می باشد؟
2- آیا شدت یخبندان در طول دوره آماری طریقه کاهشی داشته می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه