عیان سازی نوسانات اقلیمی با تاکید بر پارامترهای دمای حداقل و روزهای یخبندان

قسمتی از متن پایان نامه :

سیمای اقلیمی شهرستان خرم­آباد:

استان لرستان و به تبع آن شهرستان خرم­آباد دارای تنوع آب­و­هوایی قابل توجهی می باشد که به سبب فاکتورهای اصلی تاثیرگذار بر اقلیم­های استان به وجود آمده می باشد. این فاکتورها شامل دو دسته عوامل بیرونی مثل: توده­های هوا و سیستم­های هواشناسی تاثیرگذار و عوامل درونی یا محلی شامل: عرض جغرافیایی، ارتفاع از سطح زمین، دوری و نزدیکی به منابع رطوبتی می باشد که در کنار عوامل چهارگانه فوق بر اقلیم شهرستان موثر واقع می­شوند، که مهم­ترین آن­ها پوشش گیاهی و فعالیت­های کشاورزی می باشد (سازمان هواشناسی کشور سال 1381 ).

3 4 1 – عوامل محلی:

توپوگرافی، عرض جغرافیایی، پوشش گیاهی و دسترسی به منابع رطوبت مانند عوامل محلی موثر بر تنوع آب­و­هوا می­باشد. گاهی در مورد توپوگرا­­­­­فی استان می­توان گفت که اختلاف ارتفاع در استان زیاد می باشد. همچنین ارتفاعات با تغییر زاویه­ی تابش خورشید و کاهش ضخامت غلظت جو در مقدار دریافتی موثرند به نحوی که دامنه­های آفتاب­گیر گرم تر از دامنه­های پشت به آفتاب می­باشد. در ارتفاعات به علت نازکی جو نیز خروج انرژی آسان­تر صورت گرفته و نوسان دما بیشتر می باشد.

 

3 4 2 عرض جغرافیایی:

مناطق شمال و شمال­شرق با اقلیم سرد کوهستانی و بخش­های جنوبی اقلیم گرم مناطق پست را دارند. استان در معرض تاثیر انواع توده­های مهاجر قرار می­گیرد که بر شرایط اقلیمی استان تاثیر دارند. عرض جغرافیایی موجب تفاوت­هایی در طول روز و شب مناطق شمالی و جنوبی استان می­گردد، اما به گونه کلی به علت اختلاف نه چندان زیاد عرض جغرافیایی شمال و جنوب استان تأثیر توپوگرافی موثرتر می باشد، به طوری­که می­توان گفت اقلیم سرد مناطق شمال و شمال­شرق استان در اثر ارتفاع بالا و اقلیم گرم مناطق پست جنوب استان در اثر ارتفاع کم و مجاورت با جلگه پست خوزستان می باشد .

3 4 3- دسترسی به منابع رطوبتی

در استان منبع رطوبت به سه دسته آب­های سطحی­، کانون­های آب­گیر و آب­های زیر زمینی تقسیم می­شوند که البته این منابع آبی بیشتر بر اندازه رطوبت هوا موثر می­باشد (سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان 1387 ).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

1- آیا دما­­های حداقل طی دوره آماری در منطقه مورد مطالعه کاهش یافته می باشد؟
2- آیا شدت یخبندان در طول دوره آماری طریقه کاهشی داشته می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته‌ها: پایان نامه ارشد