عیان سازی نوسانات اقلیمی با تاکید بر پارامترهای دمای حداقل و روزهای یخبندان

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

–  جایگاه جغرافیایی استان لرستان :

لرستان با مساحتی حدود 28294 کیلومتر مربع در ناحیه غربی ایران بین 46 درجه و 50 دقیقه تا 50 درجه و 1 دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبداء و 32 درجه و 40 دقیقه تا 24 درجه و 32 دقیقه عرض شمالی از خط استوا واقع شده؛ و 7/1 درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده می باشد. میانگین ارتفاع آن بیش از 2200 متر از سطح دریاست. پست­ترین نقطه استان با ارتفاع 239 متر در دشت­های استان و بلندترین قله آن اشترانکوه با ارتفاع 4080 متر از سطح دریا در میان رشته کوه زاگرس قرار دارد. استان لرستان از طرف شمال به استان­های همدان و اراک، از جنوب به خوزستان، از شرق به اصفهان و از غرب به استان­های ایلام و کرمانشاه محدود می­گردد (بانک اطلاعات استانداری لرستان سال 1385 ).

3 2 – جایگاه جغرافیایی شهرستان خرم­آباد:

خرم آباد در غرب ایران و در حاشیه جنوب­غربی آبریز کرخه با وسعتی معادل 18085 کیلومتر مربع دارای عرض جغرافیایی 22/33 درجه شمالی و طول جغرافیایی 24/48 درجه شرقی و ارتفاع 1260 متر از سطح دریاست. شهرستان خرم­آباد مرکز استان لرستان می­باشد. این شهرستان از شمال به شهرستان­های سلسله و دلفان از مشرق به شهرستان­های بروجرد و الیگودرز، از جنوب به شهرستان­های دره شهر و اندیمشک و از غرب به شهرستان کوهدشت محدود می باشد ( گزارش نیمه تفضیلی آب زیرزمینی خرم­آباد شرکت آب منطقه­ای استان لرستان سال 1391 ).

3 3 – جایگاه نسبی شهرستان خرم­آباد:

شهرستان خرم­آباد مرکز استان لرستان با مساحتی حدود 6233 کیلو­متر مربع بزرگ­ترین شهر استان به حساب می آید، این شهر بین دره تنگی که اطراف آن را کوه فرا گرفته می باشد، قرار دارد. عرض این دره بسیار کم می باشد به طوری که در بعضی نقاط به یک کیلومتر هم می­رسد و شهر خرم­آباد به صورت کشیده در طول این دره قرار دارد (بانک اطلاعات مدیریت و برنامه ریزی استان لرستان 1383 ).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1- آیا دما­­های حداقل طی دوره آماری در منطقه مورد مطالعه کاهش یافته می باشد؟
2- آیا شدت یخبندان در طول دوره آماری طریقه کاهشی داشته می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته‌ها: پایان نامه ارشد